Aktualności

Czas na psychoterapię

Czas na psychoterapię

Wiele osób, które przychodzi do mnie na psychoterapię stwierdza, że żałuje, że nie zwrócili się po pomoc wcześniej.

Kiedy pytam dlaczego, często otrzymuję odpowiedź, że nie sądzili, że psychoterapia może być aż tak skuteczna. Ale najczęściej słyszę, że wydawało im się, że sobie poradzą sami.

Więc radzili sobie sami, najlepiej jak potrafili. Często jednak sposób w jaki sobie radzili sprowadzał ich życie na tzw “manowce”. Takie manowce to np wybór nieodpowiedniego partnera, brak zrozumienia własnych motywacji i umiejętności rozwiązywania konfliktów prowadzący do niszczących związek kłótni oraz braku zadowolenia ze związku partnerskiego i częstego jego rozpadu.

“Manowce” mogą też oznaczać brak umiejętności współżycia w zespole pracy, konflikty, branie na siebie zbyt dużej odpowiedzialności, przepracowywanie się, porzucanie celów, podejmowanie decyzji motywowanych lękiem lub, na odwrót, brawurą.

Osoby takie często zwracają się do psychologa kiedy nie mają już pomysłów na ‘samoradzenie’. Często jest to moment tzw kryzysu: strata pracy, utrata partnera, lub inna strata, załamanie nerwowe, nadużywanie używek itp.

Psychoterapia w tym momencie jest faktycznie ‘drogą pod górę”: nie tylko pracujemy w świecie wewnętrznym klienta, ale podejmujemy ciężką pracę odwracania popełnionych błędów w jego świecie zewnętrznym.

Naprawianie strat, rzucania nawyków, próby ratowania związków małżeńskich lub akceptacji emocjonalnych, finansowych skutków ich rozpadu nie jest łatwe (w sytuacji tych ostatnich, szczególnie kiedy mamy dzieci!) - ale oczywiście nie jest tez niemożliwe!

Więc kiedy ktoś mnie pyta, kiedy jest najlepszy czas na psychoterapię, odpowiadam: jak najwcześniej!

Nie musimy być załamani, zdruzgotani, znerwicowani itd by się zwrócić o pomoc do psychoterapeuty. Nie musimy na to “zasłużyć” swoimi ranami.

Poniżej proponuję krótki (i zupełnie nienaukowy!) test w celu określenia czy nasze życie może zyskać z pomocy psychoterapeuty:

- Czy moje bliskie związki z innymi (przyjaciółmi, partnerem, rodziną) są takie jakie chcę by były? Czy czerpię z nich satysfakcję i poczucie wsparcia czy też czuję się osamotniony, niezrozumiany, wykorzystany, poniżony itp? Czy w nich biorę i daję czy tylko biorę lub daję?

- Czy rozumiem i kontroluję swoje własne emocje czy też moje emocje “wybuchają” w sposób dla mnie nieoczekiwany lub niezrozumiały?

- Czy robię /mówię rzeczy, których potem żałuję i czasami nie rozumiem?

- Czy czuję, że mam do pewnego stopnia kontrolę nad swoim życiem?

- Czy czuję, że moje życie ma sens?

- Czy czuję radość z samego faktu, że żyję?

Koszt wizyty u psychoterapeuty może wydawać się wysoki. Ale koszt złych wyborów w życiu może być jeszcze wyższy. Jak to określił jeden z moich klientów: “ja inwestuję w siebie".

Psychoterapia jest skuteczna, ponieważ pozwala nam zrozumieć nasz świat wewnętrzny i daje nam drogowskaz jak żyć i jak uniknąć zgubnych dróg w świecie zewnętrznym.

Nasz zespółKomu pomagamyJak pomagamyStrefa pacjenta dorosłegoStrefa rodzicaUzależnieniaNFZCennikKontakt
©2012 przez ProMedica. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Inpero.pl Sp. z o.o..